Niestety nie da się całkowicie wyeliminować korupcji. Uwarunkowania kulturowe czy historyczne powodują, że ludzie obdarowują się "prezentami" wyrażając wdzięczność lub aby pomóc w załatwieniu sprawy. Również w biznesie występują pozornie naturalne procesy załatwienia sprawy- biznesu. Mogą to być zaproszenia na wspólny lunch, upominki świąteczne czy gadżety firmowe. Można powiedzieć, że takie zachowania są społecznie akceptowane. Jednak wszytko zależy od kontekstu i skali. Jeśli ten biznesowy lunch towarzyszy po prostu miłej rozmowie kontrahentów ale nie jest formą nacisku na wynik podpisanego kontraktu, to nikt nie zobaczy tu przestępstwa. Natomiast w sytuacji kiedy owe "prezenty" są formą przekupstwa, rozmiękczania lub nawet formą nacisku możemy mówić o korupcji i łapownictwie. W przypadku kiedy jeden z kontrahentów osiągnie jakieś osobiste korzyści w zamian za działania niekorzystne dla na przykład swojego pracodawcy możemy mówić o przestępstwie korupcji i łapownictwa. 

Wielu pracowników również na stanowiskach menadżerskich czasem nie zdaje sobie sprawy z wagi przestępstwa łapownictwa i korupcji!

Zgodnie z tym w każdym przedsiębiorstwie występuje potrzeba zarządzania ryzykiem wystąpienia korupcji. Należy więc nieustannie wdrażać Politykę Antykorupcyjną w Biznesie po przez:

 • edukację i szkolenia antykorupcyjne
 • wdrażanie środków i strategii antykorupcyjnych
 • zarządzanie ryzykiem korupcji

Nadużycia korupcyjne mogą wystąpić na każdym szczeblu pracowniczym organizacji oraz podczas każdego procesu. Najczęściej jednak na ryzyko korupcyjne narażeni są pracownicy kadry menadżerskiej w tym kierownictwo firm oraz pracownicy odpowiedzialni za sprzedaż i zakupy.

Proponujemy kompleksowe rozwiązania Antykorupcyjne dla biznesu:

 • przeprowadzimy audyt Antykorupcyjny
 • wyznaczymy punkty wrażliwe na atak
 • wdrożymy strategie zarządzania ryzykiem korupcji
 • przeszkolimy kadrę w zakresie korupcji i łapownictwa

 

Autor: mgr Michał Sokołowski Wręczając prezenty kontrahentom często nie zdajemy sobie sprawy z konsekwencji tego czynu. Lepiej więc wiedzieć kiedy taki prezent faktycznie będzie tylko dowodem sympatii, a kiedy może stać się problemem. Trzeba pamiętać, że wręczanie upominku może stanowić korupcję.
Autor: mgr Michał Sokołowski Parafrazując określenie dotyczące organizacji mafijnych o charakterze zbrojnym uznałem, że mogę określić pewien przestępczy układ pracowników jako "Związek pracowniczy o charakterze przestępczym w zakresie wzajemnej adoracji".
 • Świadomość w kwestii zagrożeń na jakie narażona jest każda organizacja zarówno ze strony ataków zewnętrznych jak i wewnętrznych działań pracowników, może uchronić przed dużymi stratami Waszą organizację.
 • Audyt Śledczy- Dochodzeniowy pomaga w przeprowadzeniu kontroli dotyczących nadużyć i umożliwia wdrożenie procesów naprawczych. Pozwala również na zebranie dowodów w celu ukarania sprawców nadużyć.
 • Przeciwdziałanie korupcji, przestępstwom menadżerskim oraz innym nadużyciom pracowniczym gdzie występuje działanie na szkodę pracodawcy. Kontrwywiad gospodarczy i zabezpieczenie przed działalnością nieuczciwej konkurencji.
 • Nieuchronność kary jest ważnym czynnikiem w powstrzymaniu człowieka przed popełnieniem przestępstwa. Ukaranie przestępcy ma wymiar również prewencyjny jako ostrzeżenie dla ewentualnych naśladowców.
Avatar

"POLSKA GRUPA BEZPIECZEŃSTWA BIZNESU zrzesza specjalistów oraz organizacje i firmy dla których bezpieczeństwo oraz etyka w organizacji są priorytetem."

mgr Michał Sokołowski

Zrzeszamy doświadczonych specjalistów z branży bezpieczeństwa!

Nasi specjaliści posiadają wszelkie wymagane licencje oraz uprawnienia dotyczące bezpieczeństwa i zabezpieczenia technicznego do wglądu na życzenie. Są absolwentami renomowanych uczelni w zakresie Bezpieczeństwa. W naszym zespole znajdziecie byłych funkcjonariuszy Służb Specjalnych. Jesteśmy członkiem INSTYTUTU AUDYTORÓW WEWNĘTRZNYCH Polska.